..
Konusu:

Daha az çalışmak, daha iyi yaşamak anlamına gelir mi?


Yazar Rumuzu: pırpır3232
Eser Sıra Numarası: 150220eser31                                                HAYATIN ZORLUKLARI

Daha az çalışmak daha iyi yaşamak anlamına gelir mi?
İnsanlar, çalışarak hayatının zirvelerini anlayarak, hayatın doruk noktalarına ulaşır. Başararak mutlu olmayı öğrenir. İyi yaşamak için çok çalışmak gerekir. Biz insanlar az çalışıp, daha rahat yaşamayı tercih ediyoruz. Peki ya neden?
Çünkü çalışmak zorunda olmadan az parayla yaşamayı mı, yoksa her gün işe gidip çok parayla yaşamayı mı tercih edersiniz? Hayattan beklentiniz, önceliğiniz kendinize, ilgi alanlarınıza vakit ayırabilmek mi yoksa hayat standardınızı yükseltebilmek mi? Para için çalışmak zorunda olmasaydınız boş vaktinizi nasıl doldururdunuz? Sevdiğiniz işi yapmak mı sevmediğiniz işi yapmak mı? 

Ben olsam sevdiğim işi yapmayı tercih ederdim mesela;
Sevmediğiniz bir işte ne kadar para olursa olsun o işi yapmak zorunda değilsiniz. Onun yerine sevdiğiniz bir işi ne kadar zor olursa olsun onu severek yaparız.
Biz az çalışarak da mutlu olamayız; Aslında ilk başta çok rahat bir hayat süreriz ama sonrasında hedefimize ulaşmayabiliriz.  Bu yüzden ne çok çalışsak ne de az çalışsak faydası yok tam kararını bulmalıyız yani hem yüksek kazançlı hem de sevdiğimiz işi yapmalıyız.

 Çok çalışmak daha az çalışmaktan daha faydalıdır. Çünkü çok çalışsak hedefimize ulaşabiliriz ama az çalışsak sevdiğimiz işte çalışamıyoruz ve mutlu olamıyoruz.
Çok çalışan birisinden örnek verecek olursak; Üniversite sınavı, bugün milyonlarca gencin umut kapısı… Okul hayatının diğer aşamalarından geçip iyi bir meslek edinmek, hayatta adım atmak isteyenler için üniversite bugün zorunlu istikamet gibi görünüyor. Milyonların aynı anda yarıştığı ve kazanma, kaybetme kriterinin, rakiplerinden daha iyi olmakla belirlendiği bu sınavda, önlerde olabilmenin ve istenilen bir yeri kazanabilmenin yolu planlı ve verimli bir şekilde çalışmaktan geçiyor. Peki, planlı ve verimli çalışma nedir? Sadece uzun saatler boyunca ders başında oturmak ve ‘çalışmaya çalışmak’, çalışmanın göstergesi mi? Verimi arttırmak ve olumlu sonuçlar almak için nasıl çalışmak gerekiyor?  
Verimli çalışırsak mutlu oluruz ve güzel bir hayatımız olur örneğin güzel ve planlı ders çalışırsak iyi notlar alırız ve ailemiz bizimle gurur duyar. Şimdiye kadar çalışmakla mutlu oluruz dedik ama mutluluk nedir.

Mutluluk; İnsanın sahip olacağı duygularından biridir. Mutluluk çok şey ile tanımlanabilir. Mesela; gözlerinin içi gülmek, kalbinin kuş gibi kanat çırpmasıdır, paylaşmaktır. Nasıl ki üzüntüler paylaştıkça azalır ise mutlulukta paylaştıkça çoğalır. İnsanlar mutlu olduklarında bunu paylaşmak ve duyurmak isterler. Eş, dost, akraba kısacası tüm çevreye hissettiklerimizi paylaşmak isteriz. Bize gerçekten değer veren insanlar hep iyiliğimizi, mutluluğumuzu isterler.

Şimdi buradan bir sonuç çıkaracak olursak çok ya da az çalışmakla değil mutlu olmak için sevdiğimiz işi yapmamız gerekir. Ama nasıl olur?
Örneğin bir işçi çok çalışıyor ve akşam eve döndüğü zaman ailesiyle vakit geçirmediği için mutlu değil ya da aynı işçi az çalışsa da parası olmadığı için mutlu değil o zaman mutlu bir yaşama sahip olmak için az ya da çok çalışmamızın bir önemi yoktur en iyisi herkes özgür düşünerek sevdiği işi yapmalıdır.

‘Mutluluk daima yakınımızdadır, yakalamak için çoğu zaman elimizi uzatmak yeter.’ George SAND