..
Konusu:

Daha az çalışmak, daha iyi yaşamak anlamına gelir mi?


Yazar Rumuzu: lokum9835
Eser Sıra Numarası: 140220eser14


                                             ÇALIŞMANIN DENKLEMİ

       İnsanoğlunun varolduğu günden itibaren hayatını devam ettirebilmek için beslenme ve barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekiyordu. İlk zamanlarda adı tam konmamış olsa bile bu bir “çalışma”ydı. Ancak geçen zaman içerisinde ihtiyaçlar artmaya başladı ve ilk zamanlarda kendi kendine yeten insanlar artık bazı ihtiyaçları için başkalarının yardımına, yeteneklerine muhtaç oldu ve böylece meslekler oluştu. Meslekler, genel anlamda insanların ihtiyaçlarına göre belirlenmiş olsa da yaşanılan coğrafî bölgeye, toplumsal kültüre ve beklentilere göre değişiklik göstermekteydi. Bu meslek sahipleri için daha az çalışmak, “daha iyi yaşamak” anlamına geliyor muydu?

Bu soruya kesin bir şekilde “evet” veya “hayır” olarak ortak bir cevap vermek mümkün olmamakla birlikte yanıt da insanların hayattan beklentilerine ve mutluluk ölçütlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Örneğin; deniz kenarında balıkçılık yaparak, ormanda odunculuk yaparak veya sadece tarlasında günlük ihtiyacını karşılayacak kadar çalışarak mutlu olabilen insanlar olabileceği gibi çok para kazanmak için gece geç saatlere kadar çalışıp haftasonunu yurt dışında geçirerek mutlu olmayı hedefleyen insanlar da bulunmaktadır. İnsanların hedefleri, onların hayatlarını yönlendirmektedir. Bu hedef ne kadar yüksekteyse ona ulaşmak için o kadar çalışmak gerekir. Hedefler birer merdiven gibidir. Tırmandıkça kolları ağrıtır ama aynı zamanda karşılaşılabilecek engellerle başa çıkmayı öğretir. Eğer olması gerekenden az çalışılırsa bu merdivene tırmanabilmek bir mucize olarak adlandırılacaktır. Maalesef ki bu mucizeler çoğunlukla fazladan verilen para ile elde edilebiliyor. Bazen sadece bu nedenle insanlar kendilerini övmeye çalışsa bile çalışıp kendi emeğinizle kazandığınız beceriler her zaman bir avantaj olacaktır. Çalışmak ne kadar zorlasa bile hedefinize ulaştığınız zaman zaten daha iyi bir yaşama sahip olacaksınız. Bu nedenle daha az çalışmak sizi hedefinize ulaştırmaz ve daha iyi bir yaşama sahip olma ihtimaliniz düşer.

Bazı insanlar için çalışmak huzur verici bir durumdur fakat bazı insanlar çalışmayı çok bunaltıcı bulurlar ve çalışmamak için ellerinden geleni yaparlar. Ancak farkında değiller ki çalışmak onları ister istemez başarıya sürükleyecektir. İnsanların beklentileri ve hedefleri farklı olduğundan herkesin çalışmak hakkında düşünceleri de farklı olacaktır. Fakat benim bu konudaki düşüncem insanların az veya fazla çalışmaları onların hayatını daha iyi ya da kötü bir şekilde etkilemez. Ulu önder Atatürk’ün de dediği gibi “Çalışmak, ilk sıkıntılara ve isteksizliklere üstün gelindikten sonra, en şiddetli bir zevktir. Çalışmayı ceza saymak, onun güzelliğini ve iyiliklerini tanımamak, tabiata karşı haksızlık olur.”