..
Konusu:

Daha az çalışmak, daha iyi yaşamak anlamına gelir mi?


Yazar Rumuzu: günbat2004
Eser Sıra Numarası: 120220eser04
                              ÇALIŞARAK MUTLULUĞA ULAŞMAK MÜMKÜN MÜ?

     Yeryüzünde, belli bir çevrede gözünü açmış bir insanoğlu, yaşadığı sürece mutlu ve huzurlu bir hayat sürmenin peşinde olur. Böylesi bir hayat kimileri için ancak çalışmakla mümkün olabilir. Fakat burada çalışmanın da insanı yıpratan, huzursuz eden bir yanının olduğu yadsınamaz. O halde “ne kadar çalışmak?” sorusunu sormak yerinde olacaktır.
     
 Az çalışmak, çoğu zaman bize iyi bir hayat sunmak için yeterli gelmez. Az çalıştığımızda üşengeçlik üzerimize yapışır, tembelleşiriz. Bunun ötesinde hem az çalışıyorsak hem de doğru çalışma stratejilerinden yoksunsak hızlı bir gelişme göstermemiz beklenemez. Az ama verimli çalıştığımızda ise mental olarak daha sağlıklı bir hale geliriz. Bunun bir artısı da var: Zamandan tasarruf etmek. Sevdiklerimize, hayallerimize böylece yeterli vakti ayırabilir, bizi mutlu eden uğraşlarımızla daha çok meşgul olabiliriz.
      
Kendimizi bulmak; az çalışmak, çok düşünmekle olacaktır. Verimli bir çalışma sonrasında, bize kalan ve “boş zaman” diye nitelendirdiğimiz vakitlerde, kalabalıklarda yalnızlığı, gürültülerde sessizliği görmek daha kolaydır. Bu noktada yanlış bir anlamaya yol açmamak için şunu açıkça belirtmeliyim: Az ve verimli çalışmak, sadece kendimize vakit ayırmak için değildir. Ailemize, arkadaşlarımıza, hatta bütün insanlığa vakit ayırmalı ve hep onlara faydalı olmak için çalışmalıyız. Kendi ihtiyaçlarımızı karşılamakla yetinmemeli, toplumun da ihtiyaçlarınız gözetmeliyiz.
      
Mutluluğu belli bir noktada aramak yanlıştır. Ancak çalışmanın, üretmenin insana kattığı mutluluk son derece belirgindir. İnsan çalıştıkça öğrenir ve özgüveni gittikçe artar. Kendi gibi bilenlerle sohbet eder, bilmenin mutluluğunu tadar. Sonuçta o insan, mutluluğunun yanında saygınlık da edinmiş bir birey olur.
       
Hepimiz biliyoruz ki iyi bir hayatın tanımı kişiden kişiye değişebilir. Bu sebeple bir insanın ne ile ve nasıl mutlu olacağı arayışı gerektirir. Evet, arayış da mutluluktur.