..
Konusu:

Daha az çalışmak, daha iyi yaşamak anlamına gelir mi?


Yazar Rumuzu: dido0606
Eser Sıra Numarası: 150220eser18                                                  İYİ YAŞAMANIN ANAHTARI 

      İyi yaşamanın ölçütü az çalışmak olabilir mi sizce? Bana göre iyi yaşamanın ölçütü daha az ya da daha çok çalışmak değildir. Yaşam kalitesinin seviyesi, insanın kendini tanımasına, neyi sevip neyi sevmediğini bilmesine bağlıdır. Yani insanın içinden gelen sese kulak vermesidir. Bunu başaramayan insanlar kurallara ve başka insanlar tarafından yönlendirilmeye ve yönetilmeye mahkûmdur. Hal böyle olunca ister az çalış ister çok çalış; günün sonunda samimi bir şekilde iyi yaşadığına kanaat getirmek bence en zor olanı.
Ne demiş büyük düşünür Konfüçyus “ Sevdiğin işi yaparsan ömür boyu çalışmazsın. ” Sevmediğin bir işi yaparsan eğer, az çalışsan da mutlu olamazsın. Sevmediğim işi yapıp az çalışmaktansa, sevdiğim işte çok çalışmayı her zaman tercih ederim. Odak noktamız yaşamımızı iyi, kaliteli bir seviyede tutmak olduktan sonra, ötesine çok büyük anlamlar yüklemeye gerek yok diye düşünüyorum. Bazısı çok çalışır iyi yaşar, bazısı çok çalışsa da iyi yaşayamaz (mutlu değildir çünkü); diğer taraftan bazısı az çalışıp iyi yaşar; ama bazısı az çalışıp iyi yaşayamaz. Şüphesiz ki her ne olursa olsun çalışmak, hiçbir şey yapmamaktan iyidir. Günümüzde depresyon denen illete yakalananların çoğunluğunu hiçbir şey yapmayan, içine kapanan, en değerli zamanını boşa geçiren insanlar oluşturmuyor mu? Üretmek, yeteneklerini keşfetmek ve onları geliştirmek; bunu yaparken de hayatını planlamak ve bir yandan gelir elde etmek, böylece kendini hep bir adım ileri taşımak ne büyük bir nimet. Bu nimetten faydalananlar kendi varlığından mutlu olacak ve kendini sevecektir ki her şey böyle başlayacak. Önce kendini tanıyıp kendinle barışık ol ki yola devam edebilesin. Önce kendi yolunu bul ki başkalarına da yol gösterebilesin.

Bir zamanlar bir büyüğümün söylediği söz, küçük yaşlarda kulağıma küpe olmuştu. Demişti ki “ Zamanını boşa geçirdin, neye yaradı? ”. Çok şanslıyım ki hayatıma yön veren, yolumu aydınlatan bu sözleri işitme fırsatım oldu.Yanlış anlaşılmayı istemem. Benim bu sözlerden anladığım hayatı hep çalışarak geçirmek değil elbette. Mühim olan zamanı dolu dolu yaşamak… Öyle yapınca inanıyorum ki ileride onca zamanı boşa geçirdim diyerek pişman olmak yerine, en büyük mükâfatım “ Oh be hayatı doya doya, dolu dolu yaşadım.” demek olacak. Sonuç olarak mesele az ya da çok çalışmak değil; mesele bize sunulan zamanı en iyi şekilde değerlendirerek, hayatı olabildiğince zevkli yaşamak, bol bol tecrübe edinerek, tadını çıkararak yaşamak diye düşünüyorum. Ancak böyle bir hayat iyi yaşanmış sayılabilir bence. Herkesin böyle bir hayat yaşamayı hak ettiğini düşünüyor ve herkesin yolu açık olsun diyorum.