..
Konusu:

Daha az çalışmak, daha iyi yaşamak anlamına gelir mi?


Yazar Rumuzu: çakıl2213
Eser Sıra Numarası: 140220eser12                                      YAŞAYARAK ÖZGÜRLEŞMEK

      Doğduğumuz andan itibaren zihnimizin en derinlerine kadar sürüklenmiş bir fikir var ki o da çok çalışmanın iyi bir yaşam olanağı vereceği. Hatta hayatımız ve artık hayatımızın bir parçası haline gelen bir takım ritüeller de temelini bu düşünceye dayandırarak inşa etti; okula başlamak, okuma yazma öğrenmek, üniversiteye gitmek, iş sahibi olmak...Hepsinin de ortak amacı "iyi" bir yaşam arayışımıza biraz olsun ışık tutmak. Bana sorarsanız "çalışmak" kavramını sınırlandırdığımız, özgürsüzleştirdiğimiz bütün bu ritüeller, bütünüyle ulaşmak istediğimiz hedeflere çıkarmıyor bizi. Aksine hayatın bunlardan ibaret olmadığını ve "en mükemmel hayat" arayışımızda sonsuz bir karadeliğe sürüklendiğimizi gösteriyor. Zamanımızın çoğunu da bu karadelikten çıkmakla harcadığımız için o hayata pek de vaktimiz kalmamış oluyor. Geride aklımızda son bir soru işareti beliriyor: Daha az çalışmak daha iyi bir hayat sağlar mı? Cevabım bir öncekinden daha olumlu olmayacaktır ancak yüzeyselliğini bir kenara bırakıp düşünülmelidir bu soru. Kafeslenmiş tanımlamalardan kurtarmalı ve kavramlara kanatlanırmışcasına özgürce bakabilmeliyiz.

İyi bir yaşam... Çok para kazanmak, ünlenmek, kariyer sahibi olmak, aile kurmak... Yüzdüğümüz bu kavram denizinde pek  de uzaklara açılamayıp yetindiğimiz bazı tanımlamalar bunlar. Oysa bu kadar sığ düşüncelerle sınırlandırılmamalı hayat, derinliklerine inilmeli, sorgulanmalı. Onca anlamsızlığın içinde insan kendini, kendine anlamlı geleni keşfedebilmeli ve annesinin elinden tutan bir çocuk  gibi, bir daha bırakmayacakmışcasına çekip çıkarabilmeli. Yani "iyi"sinden çok hayatın kendisine odaklanmalıyız biraz da. Her biten günün ardından gelen yeni başlangıçlara uyanmayı, güneşin her sabah tenimizi okşamasını, bütün dişlerimizi ortaya çıkarırcasına gülmeyi, yağmurlar yağdırarak ağlamayı, kısacası yaşamayı istemeli insan. "İyi" bir yaşam olup olmadığı tartışılabilir ama en azından yaşamaya değer bir hayat kalır elimizde.

Çalışmak kavramıysa, hayat kadargeniş sınırlara sahip olmayan, parmaklıkların ardında kalmış bir kavram gibi gözükebilir. Ancak normalleştirmelerim yine "çalışmayı" tek tip bir tanıma yaraştırmıştır. Okula gitmek, ders "çalışmak", soru çözmek... Hayat bunların sonucunda elde edebileceklerimizden çok daha sonsuzsa bu klişelerle yetinemeyiz. Eğer hayat yaşamak için bir anlam arayışıysa bu anlamı hayatının her köşesine yerleştirmeyi sağlayan, benimseten, değerlendiren her şey çalışmakn sayılabilir. Çalışmak kelimesi olumlu bir anlam taşır. Sonucunda bir şey elde ederiz. Elde ettiğimiz şeyler anlamlarımızı kuvvetlendirecekse bu kitap okumak, müzik dinlemek, bir  resim galerisine gitmek, dünyayı gezmek, insanlara yardım etmek, bir hayvan sahiplenmek ve daha birçok şey olabilir.
Bazen bir sorunun cevabı evet veya hayır kadar basit olmayabilir. Gökyüzünü bir maviden ibaret görmektense içindeki tüm renkleri, bulutları, yıldızları, gökkuşaklarını ve onun ötesindeki sonsuzluğu da fark etmeyeuğraşmalıyız. Böylece kendi sınırlarımızı da aşmış oluruz. Asıl sorumuza tekrar dönersek de meselenin “çok” veya “az”dan ibaret olmadığını görmüşsünüzdür. Önemli olan kendi anlamlılığını keşfetmek ve bunu daha da değerlendirecek şeyleri yapmak için yaşamaya devam etmek, özgürleşmektir!