..
Konusu:

Daha az çalışmak, daha iyi yaşamak anlamına gelir mi?


Yazar Rumuzu: aynaz1923
Eser Sıra Numarası: 140220eser04                                      KARARINDA ÇALIŞMAK, TADINDA YAŞAMAK

         İlk defa ilkokulda karşılaşırız zorluklarla. İlk kez o zamanlarda çalışmaya başlarız. Okumak için harfleri ezberlemeye çalışırız.  Çocukluk aklı ile harfleri, sayıları ezberleyince her şeyin biteceğine inanırız. Hâlbuki gerçek şudur ki okuma yazma öğrenmek asıl çalışmanın ilk basamağıdır. En önemli basamaktır okumak, yazmak ve anlamak.
            
 Tertemiz hayallerle otururuz o sıralara. Hayallerimize ulaşmak için çalışırız, çabalarız. Daha yedi yaşında iken o minicik ellerimizle büyük işler yapma çabasına gireriz. Evcilik oynarken büründüğümüz mesleklere gelecekte sahip olmak için çalışırız. Ne yazık ki daha sonra anlarız çalışmanın sadece okumak ve yazmaktan ibaret olmadığını.
            
 Büyüdükçe zorlaşır derslerimiz. Sınıfımız ilerledikçe daha önce adını bile duymamış, hiç görmemiş olduğumuz birçok dersi görmeye başlarız. Tembeldir biraz insanoğlu. Zoru görünce kolayı ister. Biz öğrenciler de öyleyiz. Ders sayısı arttıkça ders çalışma isteğimiz azalır. Önceden hayalini kurduğumuz meslekleri unutur onun yerine biraz daha küçük hedefler buluruz kendimize ve o hedeflere göre çalışırız. Eski çalıştığımız gibi değildir artık. Boş vermiş gibi de değilizdir fakat eskisi kadar hevesli de değilizdir. Arada rüzgâr etkisindeki bir yaprak gibi savruluyoruzdur. Nereye gittiğimizin farkında bile olmadan bir yerden bir yere gidiyoruzdur.
             
Tam tersi olur bazı zamanlarda. Geleceğimiz için şimdiki zamanımızdan vazgeçeriz. Okuldaki derslerimizin ardından eve gelince de ders çalışır,  test çözeriz. Arkadaşlarımız ile sohbet etmek, dışarıda bir yerde buluşup eğlenmek yerine evde ders çalışırız. Çocukken o masum, içten duygularımızla kurduğumuz samimi bir o kadar da çocuksu hayallerimizi gerçekleştirmek için çalışırız, çabalarız. Kim bilir belki de sahte arkadaşlıklardan kaçıp kitaplara sığınıyoruzdur. Doğrunun ya da yalanın olmadığı satırlarda kendimizi buluyoruzdur.  İki sene sonra unutacak olduğumuz belki de yüzünü bile hatırlamayacak olduğumuz insanları görmek yerine soru kitaplarında kaybolmak istiyoruzdur.
             
Herkes çabalar. Mesela, bir işçi ustabaşı olmak ister. Ya da bir kalfa usta olmak ister. İsterler ve onun için çaba gösterirler. Genellikle insanlar şu an bulundukları konumun daha iyisini ister. Hâlbuki onun yerinde olmayı isteyen birçok kişi vardır. Örnek vermek gerekirse, bir müdür yardımcısı müdür olmayı ister, öğretmen de müdür yardımcısı olmayı. Fakat bir başka öğretmen adayı da atanmayı bekler. Herkesin başka bir hayatı, başka bir hayali vardır. Ve herkes o hayaline göre çalışır.
             
Doktor olmak isteyen bir kişi şüphesiz ki matematik öğretmenliği isteyen bir kişiye göre daha çok çalışmalıdır. Fakat hiçbir şey çalışmaktan ya da çalışmamaktan ibaret değildir. İsterseniz günde 2-3 saat ya da 6-7 saat çalışın.  Mühim olan ne kadar çalıştığınız değil ne anladığınızdır. Basit bir örnek vermek gerekirse, bir insan bir metni üç kere okuyup anlayamaz fakat başka bir insan da o metni bir kere okuyup anlar. Bu tamamen sizin elinizdedir. Önemli olan az ya da çok değil önemli olan çalışmanın size ne kazandırdığıdır. Bir başkası sizden daha iyi olsa bile çalışmayı bırakmayın.  Fakat çalışırken de zamanın gittiğinin farkına varın. İleride geçmişimize baktığımız zaman güzellikler ile dolu anlar bırakmalıyız. Sevdiklerimiz ve bizi sevenler ile bol bol vakit geçirmeliyiz. Çünkü başarıyı getiren etmenlerden bir tanesi de kendinize ve sevdiklerinize zaman ayırmaktır. Yani kararında çalışıp tadında yaşamalıyız. Çünkü zaman çok hızlıdır ve bizlerin boşa geçireceği bir an bile yok. Zaman öldürmek en pahalı harcamadır. Telafisi, geri dönüşü olmaz.   
             
Bu hayat sizin hayatınızdır. Eğer siz kendinize güvenirseniz her türlü güçlüğü rahatça atlatırsınız. Herhangi bir şey olmadığı zaman hemen pes etmeyin.  Bir daha bir daha deneyin. Hiçbir zaman pes etmeyin. Elinizden geleni yapın, çaba gösterin. Bazen bir şeylerin olması için devamlılık gereklidir. Ne güzel demiş Anthony Trollope “Çalışmadaki devamlılık, her türlü güçlüğü yener.”  Sizler de her türlü zorluğu yenebilirsiniz. Fakat önce çalışmanız gerekir. Az ya da çok fark etmez sadece çalışmak, biraz çabalamak gerekir.
Ertelemeden bugünden başlayarak çalışmalıyız. Ne demiş Aziz Nesin “Yoksulun tek silahı çalışmaktır. Tembellerin ise çalışma günü yarındır.” Ertelemek sizin hayatınızda hiçbir zaman olmasın. Yarınınız değil bugününüz olsun. Unutmayın ki küçük çalışmalar da büyük başarılar getirebilir.